Felkészülés és edzettség
Aligha kell hangsúlyoznom azt, hogy ha hosszú útra indulunk, nem árt a fizikai felkészülés. Akik fanatikusai a kerékpározásnak egyébként is, azok tekernek éppen eleget az év során. Persze ha a betervezett csomagos túra mondjuk magashegyek közé indul, nem árthat, ha előtte a sokat tekerők is jobban megválasztják az edzőkör útvonalát. Célszerű sok emelkedőt beiktatni a rákészülés fázisában!
Akik meg egész évi tekerésüket magában a biciklitúrában élik ki, általában nem is indulnak messzire, vagy pedig nem jutnak messzire...
Előző mondatomban - bár biztosan meglepő - a hangsúly az „általában"-on van. Méghozzá azért, mert általánosítani csak akkor lehetne, ha minden ember teljesen egyforma lenne. Egyforma képességekkel, egyforma izomzat-karakterrel, szívvel és tüdővel látnánk meg a napvilágot. Azért könnyű belátni, hogy ez nincs így. A hosszú távú sportokra is születni kell, csakúgy mint mondjuk boxra, focira, sakkra és még sorolhatnám. Mindenkiből ki lehet hozni bizonyos teljesítményt az élet bármilyen területén, azonban a legtöbb dologban soha nem leszünk profik. Csak egyben, vagy egynéhányban van esélyünk erre.
Akinek az alkata közelebb áll az ideálisnak tartott „hosszútávú alkat"-hoz, annak jóval kevesebb edzés is elegendő ahhoz, hogy formában legyen, mint annak aki nem. Ezutóbbiaknak többet kell edzeni, de egészen természetes az, hogy nem veszett fejsze nyele az ő esetük sem.
Próbáljon meg mindenki tisztába kerülni a képességeivel még időben! Ha azt veszi észre néhány hónappal az indulás előtt, hogy nincs meg a szükséges edzettsége, akkor még nem késő. Ha előző héten veszi ezt észre, akkor jobb, ha módosítja a túratervet! A lényeg ezen van: az edzettséget párhuzamba kell állítani a túratervvel! Sőt, az a jó, ha tervünk menekülési útvonalakat, rövidítési lehetőségeket is tartalmaz, biztos ami biztos!
Nincs ideális minimum a felkészülés fázisában, sem a letekerendő kilométereket, sem a teljesítendő összes tengerszintet tekintve. Mindenki döntse el, milyen fizikai állapotban van. Senki se legyen szégyellős, a szezon kezdetén csak saját magunknak kell bevallani, ha gyenge állapotban vagyunk! Viszont élesben a túrán már kínos lehet a helyzet, főleg ha nem egyedül megyünk!
Kerékpár edzésre:
Sokan azt csinálják, hogy a „szívükcsücske" kerékpár mellé építenek/vesznek egy edzőgépet is. Ennek az az előnye, hogy nem koptatjuk a drágább, precízebb túraalkatrészeinket év közben. Hátránya az, hogy nem mindenki engedheti meg magának, másrészről, ha lényegesen különböznek az alkatrészek edzőgépünkön, elszokunk a másiktól. Az első esetben az az ideális, ha használtan vesszük, vagy használt, olcsó alkatrészekből rakjuk össze a biciklit, a másodikban meg az, hogy az éles túra közeledtével megfutatjuk néhányszor „főgépünket" is, hiszen úgyis meg kell, hogy ellenőrizzünk ezt-azt!